
Не е нужно да си фантастичен герой, за да правиш определени неща. Можете да бъдете просто обикновен човек, достатъчно мотивиран, за да постигнете предизвикателни цели. И това не са мои думи, а на моите коучинг клиенти! Интересно ли е как го постигаме? Повечето хора свързват коучинг само с мотивация или с менторство, или с тренировки. Истинатаа е, че в моите коучинг сесии основното което правя, е да помагам на клиентите си да постигнат своите цели по техния начин и с тяхното темпо; задавам разкриващи въпроси; слушам интуитивно и давам конструктивна обратна връзка.
Да, поставянето на цели е един от най-често използваните инструменти за коучинг и за обучение. Целите могат да организират фокуса и усилията на клиента за постигане на конкретна задача. Те също така повишават постоянството и мотивацията за дългосрочно обучение. Наличието на цел може да помогне на изпълнителя да намери нови стратегии за реализация или обучение. За съжаление целите на хората твърде често се правят неправилно. В случай, че се интересувате от поставянето на правилните цели или дори да преоцените текущите си цели, следвайте тези седем стъпки:
- Определете вашата цел
Задайте си тези въпроси:
– Какво точно искате да постигнете?
– Какво постижение би си струвало най-добрите ви усилия?
– Какво бихте опитали, ако знаехте, че е невъзможно да се провалите?
– Какво бихте избрали, ако знаехте, че това е последният ви шанс?
Уверете се, че визията ви е измерима, ясна и мотивираща, такава, която бихте следвали въпреки всички неуспехи до сега и тези, които биха могли да възникнат по пътя. Целта следва да бъде конкретна (т.е. „Целта ми е да се класирам в топ 10 на най-успешните предприемачи.“), а не неясна или обща (т.е. „Искам да се развивам добре.“). Така можете да разберете дали всъщност сте го достигнали до целта си.
2. Къде сте сега?
Внимателно проучете къде се намирате в момента по отношение на целта си.
– Просто се „справяхте“ или тренирате, за да достигнете следващото ниво?
– Готови ли сте да правите неща, които може да не искате да правите, за да постигнете целта си?
Определете кога се стопирате най-често и какво създава такъв тип ситуация.
3. Бъдете честни за това, което трябва да направите
За да стигнете до там, където искате да отидете, трябва да знаете как да стигнете до там.
– Кои са вашите силни и слаби страни?
– В какви ситуации се разгръщате успешно и в какви се проваляте?
Идентифицирайте поне един аспект във всяка от следните категории умения, които се нуждаят от подобрение: физически (т.е. повишаване на скоростта), тактически (т.е. развивайте печеливш ход), технически (т.е. по-точен контрол на контролните точки) и умствени (т.е. по-висока увереност) .
4. Формулирайте ежедневен план за подобрение
Това е най-важната стъпка от процеса на поставяне на цели. Запитайте се: „Какво мога да правя всеки ден, за да работя за постигане на целта си?“ За всяка област, която сте идентифицирали в стъпка 3, напишете поне три или четири конкретни действия, които можете да предприемете. Напишете ги като „аз“ твърдения и в сегашно време. Например, ако искате да подобрите скоростта си, можете да изброите: „Правя моите упражнения по петнадесет минути, три пъти седмично“. По-вероятно е да следвате това, отколкото: „Ще забързам крачките си“.
5. Поставяйте си и работете върху краткосрочни цели
Целта, която сте поставили в стъпка 1, може да отнеме много време за постигане, може би месеци или дори години. Поставете си краткосрочни цели, които да ви мотивират през това време. Постигането на тези цели ще ви даде обратна връзка за напредъка ви към крайната цел. Те трябва да са ориентирани към процеса и да отразяват, че постигането на целта ви е непрекъснат процес.
6. Бъдете ангажирани!
Лесно е да кажеш, че ще направиш нещо – всъщност наистина да го направиш е друга работа. Това е аналогично на хората, които всяка година взимат новогодишни решения да отслабнат и нищо не правят по тази цел. Второ, самосаботирането води до пропускане на възможности и колебание. Това само забавя успеха ви. Продължавайте да си напомняте да се наслаждавате и забавлявате на самото пътуване по пътя към вашата цел!
7. Наблюдавайте процеса си
Всеки ден се питайте: “Приближавам ли се до целта си?” Вашият целеви план наистина работи ли или се нуждае от корекция? Ако отговорът ви е „Не съм сигурен“, значи всъщност не постигате напредък. Запишете какъв е вашия малък успех и уроците, които сте научили по пътя или направете контролен списък, който очертава вашия напредък. В моменти, когато изглежда, че целта ви е твърде далеч от сегашното ви състояние, можете да погледнете списъка си с напредък и визуално да видите докъде сте стигнали и колко по-близо сте до голямата си цел.
Успяхте ли да направите своите цели правилни? Справихте ли се сами или имате нужда от професионална независима подкрепа? В случай, че се нуждаете от безпристрастна помощ, заявете своята лична безплатна 15 минутна коучинг сесия при мен. Запазете си час от тук или от персоналния ми сайт само до 30 юни:
#цел #лайфкоучинг #бизнескоучинг #успех #мотивация #лидерство #живот #предприемач #цели #вдъхновение #щастие #мислене #личноразвитие #коментар #Предприемачество #Личностноразвитие #Образование #Пари #Инвестиране #Мотивация #Самопомощ #Каквовдъхновява #Личнамарка #Бизнесинтелигентност #Мисли #Идеи #Обучение #Наставничество #Уроци #Учения #Бъдеще #Промянавживота #Вдъхновение #Предприемач #ментор #Енергия #Коучинг #Вярвай #Марка #Главенизпълнителендиректор #Иновативен #SMM #Собственик #Самоуважение #Устойчивост #Здраве #цели #Пътуване #Култура #Мрежа #Бизнес2022 #Разказваненаистории #Лидерство #Партньорство #Инвестиране #отношениясклиенти #Производителност #Анализ #растеж #бизнес #предприемачи #споделяне