Истина е, че коучингът има много лица, много варианти и много измерения според целите и обстоятелствата. (9) От тук и многото и различни дефиниции, малка част от които са:
- Коучингът се стреми да подобри резултатите и способността на учене на другите. Той включва осигуряване на обратна връзка, но също така използва и други техники, като мотивация, ефективни въпроси и съгласуване на мениджърския стил с готовността на екипа да се заеме с конкретна задача. Базира се на това да помага на напътстваните да си помогнат сами чрез динамично взаимодействие – не разчита на еднопосочния поток на нареждания и инструкции.(i)
- Отключването на личностния потенциал за максимизиране на постиженията … помагане на хората да учат, а не на поучаването им. (f)
- Развитието на личностните умения и знания, така че изпълнението на тяхната работа да се подобри, което да повлияе върху постигането на общите цели на организацията. Коучингът се цели във високите постижения и подобрения в работата, макар че може да има влияние върху личния живот на хората. Той обикновено продължава кратко и се фокусира върху специфични умения и цели. (f)
В основата си коучингът просто е един интерактивен, ориентиран към резултати, обучителен процес, който довежда до промяна. Коучингът осигурява на всеки човек възможността да живее по-щастлив, по-здрав и по-спокоен живот, като същевременно увеличава неговия личен и професионален потенциал.(7)
Коучингът е за това как да се изявите и представите по най-добрия начин чрез индивидуална и лична подкрепа от някой, който ще ви предизвиква, стимулира и ще ви води към непрекъснато израстване. (8)
Общата характеристика на всички е и концепцията за пътуването – коучингът може да се възприема като средство за „преместване” на индивида или организацията в желаната посока. Обичайно е схващането за това „преместване” да е под формата на официален вид взаимоотношение между коуча и личността или екипа. През това време се развива лично/групово прозрение; изпълняват се конкретни цели; има подкрепа и окуражаване; понякога се експериментира, но винаги се задават ефективни въпроси. Има и други инструменти, които тренираният коуч ползва. На основните от тях ще се спра подробно в частта как работи коучингът.
Школи
Има много школи за обучение на коучъри. Това са някои от популярните според мен:
Вътрешната игра на Тимоти Галуей
Самостоятелната единица е съзнанието на егото, самосъзнанието и на желанието да се контролира; самостоятелната двойка е нашето подсъзнание, рефлексивността, “мъдростта на тялото”. Коучът помага на играча да програмира себе си, така че единицата и двойката да заработят по най-добрия начин.
Кo-актив коучинг модел на Лаура Уитуърт, Кимси-Хаус и Филип Сандал
Включва активното сътрудничество и участие на двете страни в специалнен подход – коуч и клиент – като равни. Основното убеждение в ко-актив коучингът е, че в този взаимно равнопоставен „танц” и двете участващи страни, придобиват лична сила, мощ и адаптивност.
TGROW модел на Греам Александер
Дава структурирана методология за бърза и ефективна базисна структура на успешна коучинг сесия: Т (Topic, тема), G (Goal, цел), R (Reality, реалност), О (Options, възможности) и W (Wrap up/Way forward, какво ще направи наистина).
Интегрален коучинг на Кен Уилбър
Култивира тялото, ума и духа в индивида, както и в областта на културата и природата.
Коучинг с НЛП (Невролингвистично програмиране) на Джон Гриндер и Ричард Бандлър
Основан на проучвания на структурата на субективния опит и по-специално, как той се отразява на начина по който говорим, мислим и действаме.
Символно моделиране на Джеймс Лоули и Пени Томпкинс
Улеснява отделните личности да се запознаят със символичното поле на техния опит, така че да могат да открият нови начини за възприемане на себе си и техния свят.
Коучинг, основан на положителна психология
Изграден на основата на силата на позитивното мислене, той изследва как да имаме положителни емоции и как можем да получим повече от тях.
Коучинг, на базата на психо-кибернетиката на Максуел Малц
Базиран на проучванията за целенасочено поведение на механични системи, в които вижда несъзнаваното като цел, към която се стреми сервомеханизъм, който се състои от мозъка и нервната система, и се управлява от ума.
Поведенчески коучинг
Премества фокуса от вътрешни цели, ценности на клиента и мотивацията към външното си поведение. Предполага, че поведението е заучено и може да се отучи, и отново да се научи или модифицира.
Онтологичния коучинг
Използва изследвания за “начин на съществуване” на клиента, динамичното взаимодействие между език, емоции и физиология, които заедно трябва да бъдат променени, за да промени своя “начин на съществуване”.
Коучинг на развитието
Разпознава ясно определени етапи на развитие, като това което и как си научил зависи от индивидуалния етап на развитие (как се конструира света от нашия опит, култура и език). Ние се учим в хоризонтална посока, добавяйки всеки път това, което имаме и разработваме вертикално определяне на това какво сме на всяко по-високо ниво.
Интегриран модел
На базата на равнопоставеност между двамата партньори коуч и клиент, плюс методология, базирана на въпроси за повишаване на осведомеността, показваща нови перспективи и възможности чрез въпроси за решаване, какво коучвания иска. Клиентът има отговорността за определяне и постигане на целта си, до която стига чрез собственото си решение.
Общото в посочените школи е, че се работи в посока коучингът да доведе клиента към неговия резултат, а през това време му помага да разбере как самият той си създава проблеми и кой е неговият начин да ги разреши със собствено темпо.
Коучингът ще помогне на клиентите да получат това, което наистина те искат; да открият своите съкровени ценности и мотиватори; да преодолеят пречките пред тях; да реализират целите си в съгласие с ценностите им и ще бъдат в баланс и удовлетворение от постигнатото във всяка една област на живота.
Категории
Има много категории коучинг предвид широтата на човешкия живот и неизброимото разнообразие от индивидуални мъдрости. За целта на тази документ ще се спра само на първата категория – лайф коучинг, а ето и кои са най-често ползваните категории:
- Лайф коучинг за определяне и постигане на лични цели от клиента според неговите предварително заявени и договорени интереси и области.
- Бизнес (Екзекютив) коучинг, даващ подкрепа по поръчка на един служител/управляващ или на група за подобряване ефективността на конкретен бизнес/част от него.
- Лидершип коучинг, развиващ автентичния самоосъзнат лидер.
- Здравословен коучинг за умело справяне с болести или изграждане и поддържане на здравето.
- Спортен коучинг за подобряване на техники и представяне;
- Коучинг за партньорски връзки, за повишаване на успеха за и при срещи, и връзки.
- Коучинг за разрешаване на конфликти в брака или в други области, където клиентите се учат как да подобрят уменията и способностите си да управляват конфликите.
- Проектен коучинг за управление на екипи.
- Ситуационен коучинг за подобряване на създаването и представянето.
- Преходен коучинг при смяна на работа или различни социални роли.
- Образователен коучинг за подобряване на академична успеваемост или при семейни връзки.
Общото е, че коучингът е насочен към промяна и към самото случване на тази промяна. (d)
Вече имаме все по-добра представа за това какво е коучингът, кои са причините за неговото появяване и от къде идва, кои са някои от авторитетните и утвърдени школи и видове.
Какво прави?
„Същността на коучинга е такава, че ви помага да достигнете до…
… Следва продължение …
Референции
- Тhe Inner Game of Tennis, Tim Gallwey 1974
- The Power of Positive Thinking, Dr Norman Vincent Peale, first published in
1952
- Freedom and the college, Alexander Meiklejohn 1923
- Coaching for Performance, John Whitmore 1992
- Educational review, Volume 60 Doubleday, Doran, 1920 Vols. 19-34 include “Bibliography of education” for 1899-1906, compiled by James I. Wyer and others
- The Journal of the National Education Association, Volume 1 National Education Association of the United States, The Association, 1916
- IIC&M, Issue 3: July 2013
- Gerard O’Donovan, Founder and CEO of Noble Manhattan Group
- https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82, октомври, 2015
- Фостър, К., Джак Канфийлд. Питай и ще успееш. , 2011 Intense
- http://dictionary.reference.com/browse/coach
- http://www.etymonline.com/index.php?term=coach
Библиография
- Practitioner Coach Diploma, 2007, Noble Manhattan Coaching Ltd
- Practitioner Coach Diploma, 2011, #Teleclasses, Noble Manhattan Coaching Ltd
- Harvard Business School Publishing Corporation, 2008, Коучинг и менторство. Как да развивате най-големите таланти и да постигнете по-добро изпълнение, ИК Класика и стил
- Джоузеф О’Конър и Андреа Лейджис, 2012, Коучинг с НЛП, ИК Колибри
- Джон Уитмор, 2009, Коучинг за високи постижения, НЛП България
- Дейвид Клатърбък, 2012, Коучинг на екипи и работни групи, НЛП България
- Антъни Робинс, 1994, Гигантски крачки. Малки промени с огромен резултат. 365 урока по самоусъвършенстване, ИК Кибеа
- Наполеон Хил, 2013, Магическата стълба на успеха, Изток-Запад
- Max Landsberg, 2002, The TAO of coaching
- Gerard O’Donovan, 2011, A Coach’s Story
- Henry Kimsey-House, Karen Kimsey-House, Philip Sandahl and Laura Whitworth, 2011, Co-Active Coaching
- Graham Lee, Leadership Coaching, 2013