Ива коучЗа баланс

„Преди да се заемем с поправянето на реда в света, трябва първо да оправим нацията си; преди да оправим нацията си, трябва първо да въведем в ред семейството си; преди да сложим в ред семейството си, трябва първо да култивираме личния си живот; най-първо да се настроим в нашето сърце.” Конфуций

Коучингът допринася за вътрешния баланс. Как? Като сваля напрежението между това, което човек е постигнал и онова, което все още му предстои да завърши, или запълване на разликата между това, което човек е което наистина иска да стане.

Махатма Ганди казва, че животът е едно цяло и няма как да направим правилно нещо в една област от живота си, докато в друга сме заети от грешките си. Чрез коучинга клиента си осигурява синергия между различните компоненти на живота, според ценности и реалистични цели, за да си осигури по-добра балансирана позиция.

Помага да се учим

Едно от най-ценните дарове на не-директивния коучинг е този, че когато клиентът сам реши един проблем в живота си, той е в състояние да използва това знание, за да разреши други, без да е зависим от коуча си. Първичната задача на коуча е да помогне на клиента да се учи от вътрешната си мъдрост.

Аз самата докато се обучавам и практикувам или споделям за това какво е коучинга, не само се приближих толкова близко до личната си мисия и призвание, но и станах по-толерантна и приемаща; по-малко самокритична и критична; спрях да осъждам себе си и другите.

Като обобщение, коучингът помага да разберем кои наистина сме, какво искаме, къде искаме да отидем, на какво сме готови, за да стигнем в целта си, как и с чия помощ, какво да променим и какво да усъвършенстваме. Тъй като по своята същност коучингът е резултатно ориентиран, клиентът се придвижва напред и се променя докато го прави. Тази промяна е в посока все по-ясно изясняване със самия себе си; собствените си нужди и потенциал; поемане на отговорност за живота си. Така коучингът е ефикасен подход във всяка област от колелото на живота.

Най-често срещаните заявки за желание за подобрение са: за управление на времето; прекалена затрупаност с работа и ангажименти; избор на кариера; баланс между работа и личен живот; намиране на подходящ партньор или подобряване на настояща връзка; управление на конфликти в работата или между поколенията в семейството; проблеми със здравето (обикновено редуциране на тегло, спортна форма, зависимости); обществени предизвикателства; липса на съсредоточаване.

Как работи?

„Каква е ползата от вдъхновението, ако не е подкрепено с действия?” Антони Робинс

Предстои ни да разберем как успелите и щастливи хора превръщат идеите си в мечти и успешно реализирани цели. Нека почерпим от историческите факти за зараждането на …

… Следва продължение …

Референции

  1. Тhe Inner Game of Tennis, Tim Gallwey 1974
  2. The Power of Positive Thinking, Dr Norman Vincent Peale, first published in

1952

  1. Freedom and the college, Alexander Meiklejohn 1923
  2. Coaching for Performance, John Whitmore 1992
  3. Educational review, Volume 60 Doubleday, Doran, 1920 Vols. 19-34 include “Bibliography of education” for 1899-1906, compiled by James I. Wyer and others
  4. The Journal of the National Education Association, Volume 1 National Education Association of the United States, The Association, 1916
  5. IIC&M, Issue 3: July 2013
  6. Gerard O’Donovan, Founder and CEO of Noble Manhattan Group
  7. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82, октомври, 2015
  8. Фостър, К., Джак Канфийлд. Питай и ще успееш. , 2011 Intense
  9. http://dictionary.reference.com/browse/coach
  10. http://www.etymonline.com/index.php?term=coach

Библиография

  1. Practitioner Coach Diploma, 2007, Noble Manhattan Coaching Ltd
  2. Practitioner Coach Diploma, 2011, #Teleclasses, Noble Manhattan Coaching Ltd
  3. Harvard Business School Publishing Corporation, 2008, Коучинг и менторство. Как да развивате най-големите таланти и да постигнете по-добро изпълнение, ИК Класика и стил
  4. Джоузеф О’Конър и Андреа Лейджис, 2012, Коучинг с НЛП, ИК Колибри
  5. Джон Уитмор, 2009, Коучинг за високи постижения, НЛП България
  6. Дейвид Клатърбък, 2012, Коучинг на екипи и работни групи, НЛП България
  7. Антъни Робинс, 1994, Гигантски крачки. Малки промени с огромен резултат. 365 урока по самоусъвършенстване, ИК Кибеа
  8. Наполеон Хил, 2013, Магическата стълба на успеха, Изток-Запад
  9. Max Landsberg, 2002, The TAO of coaching
  10. Gerard O’Donovan, 2011, A Coach’s Story
  11. Henry Kimsey-House, Karen Kimsey-House, Philip Sandahl and Laura Whitworth, 2011, Co-Active Coaching
  12. Graham Lee, Leadership Coaching, 2013