
Ето някои техники, които споделям с моите коучинг клиенти, които искат да станат платени професионални оратори или бизнес професионалисти, които искат да представят майсторски презентации.
Като бивш член на една нестопанска група на ораторите, научих от няколко хиляди професионални оратори „Как да произнеса страхотна реч.”.
- Говорете от сърце
Вярвайте в това, което имате да кажете или не го казвайте. Ако сте запалени по темата си, думите ще дойдат. Говорете за основните убеждения, които имате за живота, за простите истини, в които вярвате с цялото си сърце.
- Запишете две или три конкретни цели, които имате за тази реч
Запитайте се: „Какво искате да направи публиката в резултат на вашата реч?“ – да мисли по различен начин; да действа по различен начин; да направи нещо различно?
- Напишете я
Когато държите реч, бъдете сигурни, че хората трябва да чуят какво имате да кажете. Тогава се налага да го разберете толкова добре, че да можете да го обясните на осемгодишно дете. Знаете ли, ако се запишете достатъчно пъти, тогава ще се запознаете със съдържанието. Не четете речта си, ако е необходимо, просто прочетете основните изречения, които записвате на малки картончета.
- Присъствайте
Свържете се с аудиторията си през първите 60 секунди и след това ги ангажирайте по време на речта си. След като привлечете публиката, не забравяйте да украсите определени коментари, за които знаете, че са добре приети.
- Запознайте се със своята аудитория
Разговаряяйте предварително с организаторите на програмата, за да разберете кой ще седи във вашата публика и какво очакват да чуят от вас. Мъже ли са или жени? Каква е темата на срещата или конференцията? Каква е целта им да бъдат там? Защото тогава това става ваша цел. Не забравяйте да дадете на аудиторията си не само това, което иска, но и това, което добре да чуе.
- Настройте залата
Не пропускайте предварително да разгледате залата, в която ще представите речта си. Най-лошото нещо, което може да ви се случи, е, когато насочат ярките светлини в очите ви и затъмнят публиката. Ако отидете по-рано, за да проверите залата си, можете да им кажете, че не можете да произнесете реч пред публиката в тъмното. Като оратор е важно да виждате лицата в аудиторията си.
- Има ли техника?
Опитайте се да бъдете възможно най-естествени, просто говорете достъпно. Говорете с по-малките си аудитории, сякаш сте в тяхната всекидневна. Не гледайте над главите им или отвъд тях. Говорете директно с тях. Ако се обръщате към тълпа от няколкостотин или повече хора, погледнете един човек, след това друг, след това трети. Но наистина ги погледнете.
- „Ъм“ и „ Ах “.
„Ъм“ и „ ах “ идват от несигурност. Ключът е да знаете своята тема и какво искате да кажете. И след това практика, практика, практика. Използвайте огледало или кажете речта си на приятелите и семейството си. И преди всичко, не се опитвайте да запомните точно едни и същи думи.
- Лични истории
Не забравяйте да споделите личните си истории с публиката. Хората ще се поучат от вашата уязвимост и вашите провали и ще бъдат само на крачка от собствената си история. Ние очертаваме мислите си визуално и за това аудиторията ще види каквото чува. Не е нужно да сте умни, просто споделете живота си с публиката. Не забравяйте, че търсите тяхното доверие и се опитвате да им помогнете. Така че просто ги смятайте за ваши приятели и вкарайте хумор, когато е възможно.
- Закриване на речта ви
Разработете план за действие. Какво искате да направи публиката ви сега, след като е чула речта ви? Обиколете стаята и ги помолете да споделят по едно нещо, което са получили от вас. Помолете ги за една идея, която могат да използват СЕГА. След две седмици. За един месец. Не забравяйте да обобщите изказването си и след това им дайте призив за действие.
Как се чувствате днес? Справяте ли се сами или имате нужда от професионална независима подкрепа?
В случай, че се нуждаете от безпристрастна помощ, спечелете своята лична безплатна 15 минутна коучинг сесия при мен като пишете в коментар тук, на лични или от персоналния ми сайт само до 30 юли:
#бърнаут #burnout #stop #въпроси #мечти #удовлетворение #лидер #цел #лайфкоучинг #бизнескоучинг #успех #мотивация #лидерство #живот #предприемач #цели #вдъхновение #щастие #мислене #личноразвитие #коментар #Предприемачество #Личностноразвитие #Образование #Пари #Инвестиране #Мотивация #Самопомощ #Каквовдъхновява #Личнамарка #Бизнесинтелигентност #Мисли #Идеи #Обучение #Наставничество #Уроци #Учения #Бъдеще #Промянавживота #Вдъхновение #Предприемач #ментор #Енергия #Коучинг #Вярвай #Марка #Главенизпълнителендиректор #Иновативен #Собственик #Самоуважение #Устойчивост #Здраве #цели #Пътуване #Култура #Мрежа #Бизнес2022 #Разказваненаистории #Партньорство #Инвестиране #отношениясклиенти #Производителност #Анализ #растеж #бизнес #предприемачи #споделяне #провал #неуспех #lack #failure #график